پزشکی مبتنی بر سبک زندگی سالم چیست؟

 

امروزه بیماری های مزمن غیر عفونی (از قبیل بیماری های قلبی-عرقی، بیماری های مزمن تنفسی، اضافه وزن و چاقی، فشار خون بالا، دیابت و چربی خون بالا) مهمترین عامل مرگ و میر در سطح جهان هستند. این مشکلات که قبلا معضل کشورهای پیشرفته و با درآمد بالا بودند، در حال حاضر گریبانگیر کشورهای در حال توسعه با درآمدهای متوسط و کم نیز شده اند. پزشکی مبتنی بر سبک زندگی سالم، تخصص پزشکی مبتنی بر شواهد علمی است که از شیوه های اصلاح سبک زندگی برای پیشگیری و درمان بیماریهای مزمن غیر عفونی استفاده می کند.

 

سبک زندگی سالم شامل تمام رفتارهای روزمره ماست که روی سلامت اثر گذارند. این رفتارها در برگیرنده رژیم غذایی ما، فعالیت فیزیکی، کیفیت خواب، اعتیاد به دخانیات و مواد مخدر، کنترل اضطراب و همچنین روابط اجتماعی و فردی ما هستند. در حال حاضر علم پزشکی مبتنی بر دارو درمانی و اعمال جراحی قادر به مقابله با روند فزاینده شیوع بیماری های مزمن نیست. به همین دلیل دانشمندان دنیا رویکرد جدیدی برای ارتقاء سلامت اتخاذ کردند تا با در نظر گرفتن تمام ابعاد جسمی، ذهنی، رفتاری و معنوی ما، شیوه درمانی کل نگر ارائه دهند. نتیجه این رویکرد نوین، پزشکی مبتنی بر سبک زندگی سالم می باشد. این شیوه در کشورهای مختلف، نتایج رضایت بخشی داشته است و مبتنی بر شواهد علمی است. اساس این رویکرد، آگاهی و آموزش و توانمند سازی افراد می باشد و با توجه به عدم نیاز به تکنولوژی پیشرفته و دارو های گران قیمت، هزینه اثر بخش تر از سایر رویکردها می باشد.

!پزشکی مبتنی بر سبک زندگی سالم نسخه ای است که تنها عوارض جانبی مثبت دارد

 

این شاخه از سلامت و علم پزشکی با سرعت بیشتری نسبت به سایر رشته ها در سطح جهان رو به رشد است و شواهد علمی بطور فزاینده مهر تایید به این رویکرد نوین میزنند. گرچه شواهد علمی این رویکرد به تازگی بدست آمده اند ولی اساس رویکرد کل نگر در پزشکی ریشه در طب قدیم جهان دارد. ما در انجمن پزشکی مبتنی بر سبک زندگی سالم در ایران در صدد هستیم تا از میان روش های پزشکی قدیم، آنهایی را که با شواهد معتبر علمی اثبات شده هستند را با پزشکی نوین تلفیق کرده و رویکرد موثرتری را در مقابله با بیماری های مزمن غیر عفونی ارائه دهیم. تمرکز ما عمدتا بر روی عادات غذایی سالم از قبیل تغذیه با مواد غذایی کامل و ترجیحا با منشا گیاهی، فعالیت بدنی منظم، خواب کافی، کنترل استرس و اضطراب، اجتناب از رفتارهای پر خطر مثل استفاده از دخانیات و مواد مخدر و همچنین برخورداری از روابط عاطفی و اجتماعی سالم می باشد. البته گفتنی است که پزشکی مبتنی بر سبک زندگی سالم رشته ای پویا و در حال تکامل و پیشرفت بوده و الزاما محدود به موارد نامبرده نمی شود.

 

در پزشکی مبتنی بر سبک زندگی سالم، با تغییر عادات و رفتارهای ناسالم، گام بلندی در ارتقاء سلامت برداشته می شود و انجمن ما مفتخر و متعهد به کمک و یاری ایرانیان در برداشتن این گام می باشد. ما با همکاری سایر موسسات بین المللی وظیفه پشتیبانی و ترویج این رویکرد را جهت داشتن ایران و جهانی سالم تر و شادتر داریم.

 

 

site DesignBy KaraIT